06.05.2021, 08:24

Povinné očkovanie lekárov a sestier proti Covid-19? Zdravotníci sú proti, právnik to pripúšťa

Kým lekári a sestry sú väčšinou proti povinnosti očkovať sa a požadujú dobrovoľnosť rozhodnutia, právnik má na to iný názor. Podľa neho je to aj ústavne prijateľné.

Povinné očkovanie lekárov a sestier proti Covid-19? Zdravotníci sú proti, právnik to pripúšťa
Zdroj: Reuters

Talianska vláda nariadila zdravotníckym pracovníkom povinnosť očkovať sa proti COVID-19. Vládny dekrét platný od 1. apríla umožňuje v prípade odmietnutia vakcíny preloženie na iné pracovisko s nižším rizikom prenosu nákazy alebo pozastavenie platu na jeden rok. Podľa údajov British Medical Journal odmieta očkovanie iba jeden z 10 000 zdravotníkov v Taliansku.

„Väčšia neochota je zaznamenaná u menej kvalifikovaných pracovníkov v zdravotníckych zariadeniach a domovoch sociálnej starostlivosti,“ uvádza portál British Medical Journal. V Lombardii, pandémiou najviac zasiahnutom talianskom regióne, odmieta očkovanie 6 až 10 percent zdravotníckych pracovníkov, v niektorých južných regiónoch sa odhaduje až 15-percentný nezáujem o vakcináciu.

Na Slovensku sa zatiaľ o povinnom očkovaní zdravotníkov neuvažuje. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský hovorí, že súhlasí s filozofiou dobrovoľného očkovania proti covidu a nie je zástancom nútenia zdravotníckych pracovníkov do vakcinácie. „Som skôr za dobrovoľnosť a presviedčanie ako za povinné očkovanie,“ povedal.

Postrehy z praxe

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach je zaočkovaných približne 80 % zamestnancov. Potvrdil to jej výkonný riaditeľ pre vedu, výskum a vzdelávanie MUDr. Peter Kizek. „Zo zostávajúcich 20 % je významná časť zamestnancov, ktorí prekonali covid v druhej vlne. Je ich asi 500. Hneď ako splnia kri

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.