22.04.2021, 10:01

Koľko stojí covidový pacient? Zdravotné poisťovne už zaplatili milióny

Náklady na liečbu covidových pacientov závisia od zdravotného stavu, typu a dĺžky liečby. Cena je individuálna a pohybuje sa od 300 eur a môže presiahnuť aj sumu 50 000 eur.

Koľko stojí covidový pacient? Zdravotné poisťovne už zaplatili milióny
Zdroj: Reuters

Od stoviek až po desiatky tisíc eur. Taký je účet za covidových pacientov, ktoré nemocniciam a ambulanciám platia zdravotné poisťovne. Spoločne s Covid- 19 pribudli aj nové diagnózy, ktoré sa od prvého apríla stali súčasťou medzinárodnej klasifikácie chorôb (MKCH).

Medzi ne patrí napríklad potvrdená infekcia COVID-19 či potvrdenie z infekcie COVID-19, stav po COVID-19, vedľajšie príznaky v súvislosti s podaním vakcíny proti COVID-19, multisystémový zápalový syndróm v časovom vzťahu ku COVID-19.

Milióny za liečbu aj testovanie

Poisťovňa Union zp mala za minulý rok náklady spojené s COVID-19 vo výške 18 miliónov eur. „Z toho za výkony spojené s COVID-19 sme uhradili 2,8 milióna eur, plus viac ako 3 milióny eur stáli PCR testy, ktoré sú tiež súčasťou ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Ostatné náklady na liečbu COVID-19 predstavovali 1,2 milióna eur a ďalších 11 miliónov eur sú peniaze, ktorými sme sanovali výpadky príjmov predovšetkým lekárov špecialistov a nemocníc v rámci globálnych rozpočtov, hoci na jar 2020 ,neordinovali a neoperovali‘. Náklady na očkovanie boli vo výške 54,5 tisíca eur,“ vypočítala hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Ako ďalej spresnila, náklady na pacientov sú výrazne individuálne podľa toho, aký vážny priebeh ochorenia pacient má. „Za najdrahšieho pacienta s COVID-19 poisťovňa zaplatila 32 800 eur. Išlo o muža vo veku 82 rokov, ktorý koronavírusu nakoniec, bohužiaľ, podľahol,“ dodala.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.