11.04.2021, 10:49

Na publikovanú štúdiu k celoplošnému testovaniu reagujú odborníci rozpačito

Ako informovalo ministerstvo zdravotníctva, autorský tím momentálne pracuje na vývoji štúdie zameranej na hodnotenie januárového skríningu.

Na publikovanú štúdiu k celoplošnému testovaniu reagujú odborníci rozpačito
Zdroj: TASR - Michal Svítok

Ministerstvo zdravotníctva informovalo o uverejnení štúdie k novembrovému celoplošnému testovaniu na Slovensku v prestížnom vedeckom časopise Science. Autori štúdie poukazujú na vysokú účinnosť celoplošného testovania, ktoré v spojení s prísnymi opatreniami prijatými 24. októbra minulého roka mali prispieť k 58-percentnému zníženiu prevalencie vírusu v neizolovanej časti populácie. „Ak prihliadneme na to, že epidémia bola v tom čase v rastúcom trende (4,4 percenta denný rast), tak úspech tejto intervencie viedol až k 70-percentnému zníženiu oproti hypotetickému stavu, keby k intervencii nedošlo,“ vysvetlil epidemiológ Martin Pavelka z Inštitútu zdravotných analýz MZ SR a hlavný autor štúdie. „Som nesmierne hrdý na to, že sme zviditeľnili Slovensko ako svetového lídra v inováciách a boji proti epidémii COVID-19. Slovenské covidové dáta sa konečne dostávajú do svetovej pozornosti,“ dodal Pavelka.

Slovenská vedecká obec však s toľkým nadšením túto štúdiu nevníma. „Toto je naozaj vtip, ale veľmi zlý vtip. Vyhlásenie, že celoplošné testovanie nás zviditeľnilo ako svetového lídra v inováciách, poukazuje najmä na skutočnosť, že autor tohto výroku pravdepodobne nevie, čo slovo inovácia znamená. Je to zároveň veľmi nešťastné tvrdenie, keďže slovenský biomedicínsky výskum a vývoj je dlhodobo podfinancovaný a financie, ktoré boli vynaložené na celoplošné testovanie, mohli výrazne pomôcť vedcom pri skutočných inováciách,“ reagovala Mgr. Martina Antošová, PhD., MBA, vedúca Oddelenia biomedicínskeho výskumu a klinického skúšania Univerzitnej nemocnice Martin. Podľa nej v súčasnosti patrí Slovensko k tzv. miernym a v niektorých oblastiach stredným inovátorom, a ak nedôjde k významnej zmene v tejto oblasti, tak sa na svetovú úroveň posunie len veľmi ťažko.

„K oblastiam a podpore výskumu, vývoja a inovácií sa za normálnych okolností vyjadruje aj tzv. Vedecká rada ministra zdravotníctva, ktorá okrem iného poskytuje aj odborné vedomosti a skúsenosti v oblastiach vytvárania a rozvoja stratégie b

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.