01.04.2021, 10:30

Plán obnovy sa tvoril bez zdravotníkov

Pre organizácie zastupujúce pacientov, nemocnice a súkromných lekárov je predložený dokument veľkým sklamaním.

Plán obnovy sa tvoril bez zdravotníkov
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Plán obnovy má za cieľ zlepšiť kvalitu života na Slovensku. Jeho opatrenia sú kombináciou reforiem a investícií. Takto uvádzajú tvorcovia plán obnovy a odolnosti SR v predkladacej správe predloženého v medzirezortnom pripomienkovom konaní (MPK). Pre organizácie zastupujúce pacientov, nemocnice a súkromných lekárov je však predložený plán obnovy veľkým sklamaním. Podľa nich návrh s dotknutými organizáciami nebol prediskutovaný a obsahuje veľké množstvo nedostatkov. Výsledkom je viac ako dvetisíc pripomienok.

Podľa plánu sa má do roku 2026 preinvestovať viac ako 6 miliárd eur, a týka sa reforiem v piatich hlavných oblastiach: zelená ekonomika; vzdelávanie; veda, výskum a inovácie; zdravie a efektívna verejná správa a digitalizácia. Na zdravie bolo vyčlenených 1, 45 miliardy eur. Samotné reformy aj investície budú prebiehať od roku 2021 do roku 2026.

O pripravovaných zámeroch reforiem sa však asociácie a komory dozvedeli až z MPK. Ako prvá reagovala Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) vyhlásením, v ktorom zásadne odmieta diskrimináciu vybraných slovenských nemocníc.

„Zámer využiť prostriedky z plánu obnovy len na investície do vybraných nemocníc, ktorých zriaďovateľom je ministerstvo zdravotníctva, považujeme za veľmi zlý a diskriminačný, preto žiadame jeho okamžité prehodnotenie. Z veľkej časti slovenských pacientov, ktorí majú tú smolu, že žijú v regióne s ,neštátnou‘ nemocnicou, robí občanov druhej kategórie. Títo pacienti si nezaslúžia nové alebo zrekonštruované budovy nemocníc a kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť?,“ uvádza sa v stanovisku.

ANS preto zásadne odmieta, aby najväčšie investície do zdravotn

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.