25.02.2021, 08:19

Sputnik? Zodpovednosť za podanie neregistrovanej vakcíny nesie lekár, ktorý ju podá

Pri obhajovaní nutnosti zabezpečiť neregistrovanú vakcínu Sputnik V minister zdravotníctva argumentoval aj odporúčaniami mnohých odborníkov. Nie je to úplne presné. Niektorí z nich totiž súhlasili s touto vakcínou až po jej registrácii, či už ŠÚKL alebo EMA.

Sputnik? Zodpovednosť za podanie neregistrovanej vakcíny nesie lekár, ktorý ju podá
Zdroj: Reuters

Situácia v dôsledku pandémie je na Slovensku vážna – máme vysoké čísla hospitalizovaných pacientov, vysoké čísla úmrtí, aj nejasnosti vo vykazovaní dát. Minister zdravotníctva Marek Krajčí za tým vidí obrovskú prevalenciu britskej mutácie, ktorá je oveľa infekčnejšia.

Riešením v tejto situácii je podľa ministra očkovanie. „Musíme rýchlo očkovať. Avšak dodávky z Európskej komisie, ktoré sme mali zazmluvnené, výrazne meškajú a samotná EK vyzýva členské štáty, aby hľadali aj iné spôsoby získania vakcín,“ reagoval minister.

Záchranu vidí M. Krajčí a taktiež premiér Igor Matovič v ruskej vakcíne Sputnik V. Problém je, že vakcína nie je v EÚ registrovaná, a ruský výrobca ani nepožiadal o jej registráciu. To je dôvod, prečo sa názory lekárov, odborníkov, aj právnikov na jej možné použitie na Slovensku rôznia. Navyše, za použitie neregistrovaného lieku zodpovednosť preberá lekár, ktorý ho aplikuje.

Minister zdravotníctva tvrdí, že očkovanie touto vakcínou by bolo dobrovoľné. „Bolo by to na úplnej dobrovoľnosti, takisto lekárov, ktorí by podávali túto vakcínu, ako aj ľudí, ktorí by sa nechali zaočkovať, tí by boli prihlásení v špeciálnom registri a očkovaní vo vyhradených vakcinačných centrách. Mali sme predbežný prísľub dodania týchto vakcín už koncom februára v dávke pre 80-tisíc ľudí. Žiaľ, toto uznesenie sa nám nepodarilo prijať, pretože koaličný partner na vláde toto uznesenie vetoval,“ uviedol minister zdravotníctva.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.