22.02.2021, 07:00

Lekárov čakajú zmeny. Podnety nespokojných pacientov sa budú prešetrovať podľa nových pravidiel

Poskytovatelia dostanú právo vyjadriť sa k protokolu, no aj povinnosť rokovať s podávateľom podnetu za jedným stolom. ÚDZS to považuje za riziko.

Lekárov čakajú zmeny. Podnety nespokojných pacientov sa budú prešetrovať podľa nových pravidiel
Zdroj: MUDr. Bohm

Od 1. mája 2021 nadobudne účinnosť novela zákona č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Pre Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), podávateľov podnetov aj poskytovateľov zdravotnej starostlivosti prináša niekoľko zásadných zmien.

Posilní sa postavenie podávateľov podnetu, pacientov, resp. ich blízkych osôb. Podávatelia podnetu sa stanú súčasťou konania, budú môcť nahliadať do spisu a zúčastniť sa prerokovania námietok.

Novela ruší regionálny princíp dohľadu. Podanie na konkrétneho poskytovateľa už nebude riešiť mieste príslušná pobočka ÚDZS. Menia sa aj pravidlá spolupráce so znalcami a konzultantmi.

Lehota na ukončenie výkonu dohľadu sa stanoví na deväť mesiacov. Len v odôvodnených prípadoch a so súhlasom predsedu ÚDZS sa môže predĺžiť na 12 mesiacov.

ÚDZS upozornil na fakt, že dodržať v praxi túto lehotu bude náročné. Ani v súčasnosti sa komplikované prípady nedarí uzavrieť v priebehu roka a štandardne sa prenášajú do nasledujúceho obdobia. Podľa poslednej výročnej správy úradu bolo do roka 2019 prenesených 628 podaní z roku 2018, 16 z roku 2017 a jeden podnet dokonca z roku 2016.

Dva protokoly

V súčasnosti vypracúva úrad po vykonaní dohľadu protokol a v prípade podania písomných námietok zo strany dohliadaného subjektu aj zápisnicu o prerokovaní písomných námietok. Po novom budú výsledkom šetrenia dva protokoly - predbežný a záverečný.

„Na základe novely zákona č. 581/2004 Z. z. bude povinnosťou úradu, resp. pobočiek vyhotoviť predbežný protokol, vyjadrenie k predloženým písomným námietkam, zápisnicu z prerokovania písomných námietok, vyjadrenie k zápisnici a záverečný protokol, čo bude predstavovať nadbytočnú administratívnu záťaž pri obmedzených personálnych kapacitách úradu, pričom táto právna úprava nedáva dohliadanému subjektu oproti terajšej právnej úprave žiadne práva navyše, ale naopak, ide o ďalší faktor nepriaznivo pôsobiaci na zákonom stanovenú lehotu pre výkon dohľadu,“ uviedla Erika Kováčik

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.