22.01.2021, 15:00

Závislosťou číslo jeden je u nás stále alkohol. Mlčí sa o závislých senioroch aj tehotných ženách

Kombinácia liekov a alkoholu u seniorov je podľa odborníkov obrovským problémom. „Vo vekovej skupine 65 plus sú závislosti také rozšírené, že ich je 4-krát viac ako u mladistvých,“ upozornil prednosta Kliniky adiktológie pražskej lekárskej fakulty Michal Miovský.

Závislosťou číslo jeden je u nás stále alkohol. Mlčí sa o závislých senioroch aj tehotných ženách
Zdroj: Pixabay

Nárazové pitie u mladých, závislosť seniorov na kombinácii liekov alkoholu, aj alkoholizmus u tehotných žien. Závislosť privádza pacientov nielen do liečební, ale aj do ambulancií pneumológov či onkológov, a to v dôsledku následkov dlhoročného fajčenia či nadmerného požívania alkoholu. „Niektorí prídu v takom zlom klinickom stave, že niekedy už od dverí vidíme, že budeme musieť zvládnuť nielen medicínsku stránku, ale aj psychickú stránku,“ uviedol pneumológ Štefan Laššán z Univerzitnej nemocnice Bratislava.

U pneumológov často končia fajčiari, pričom väčšina z nich má také pľúcne ochorenie, ktoré s fajčením súvisí. „A nejde len o karcinóm pľúc“, dodal.

Negatívne zasahuje pokračovanie fajčenia aj do terapie onkologických pacientov s karcinómom pľúc. „Prevencia u pacientov s karcinómom má význam,“ uviedol P. Palacka s tým, že fajčenie nezakazujú len pacientom v terminálnom štádiu. „My pacientom stále hovoríme, že skončiť s fajčením má zmysel vždy. V akejkoľvek fáze ochorenia,“ doplnil Š. Laššán.

Práve závislosti a nové trendy v ich liečbe boli hlavnou témou ďalšieho Okrúhleho stola Zdravotníckych novín. O tom, ako liečiť závislosť a či existuje spolupráca medzi jednotlivými odbornosťami, sa porozprávali MUDr. Ľubomír Okruhlica, CsC., riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí, pneumológ MUDr. Štefan Laššán, PhD., MPH, z Kliniky pneumológie, ftizeológie a funkčnej diagnostiky UNB, onkológ MUDr. Patrik Palacka, PhD., z NOÚ, PhDr. Vladimír Stanislav, PhD., MPH, námestník riaditeľa Odborného liečebného ústavu psychiatrického Predná Hora, a prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D., prednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, Praha.

Druhy závislostí

Čo sa týka závislostí, podľa Ľ. Okruhlicu je na Slovensku problém číslo jeden stále alkohol, a týka sa to aj zdravotných poškodení. Na druhom mieste je nikotín. Zmeny však nastali aj pri alkohole. Podľa prof. Miovského je to téma celej Európy

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.