03.01.2021, 11:58

Rúška počas pandémie COVID-19. Áno, ale aké?

WHO vydala 1. decembra 2020 aktualizované dôležité usmernenie o používaní rúšok. Ide o 22-stranový dokument s dôležitými detailnými inštrukciami. Pri aktuálnej situácii na Slovensku s povinnosťou nosiť rúška v interiéroch i exteriéri vyplývajú z tohto dokumentu pre laickú verejnosť viaceré odporúčania.

Rúška počas pandémie COVID-19. Áno, ale aké?
Zdroj: Shutterstock

Od vypuknutia pandémie ochorenia COVID-19 spôsobeného novým koronavírusom SARS-CoV 2 ubehol takmer rok, počas ktorého jedinými preventívnymi nástrojmi sa stali všeobecné protiepidemické opatrenia – obmedzenie cestovania a sociálna izolácia, umývanie rúk a nosenie rúška. Nosenie rúšok je už desaťročia relatívne bežné vo východnej Ázii, predovšetkým v Číne a na Taiwane, čiastočne aj v štátoch juhovýchodnej Ázie a v Japonsku. V týchto krajinách je široko akceptované obyvateľstvom, a preto bolo ľahko implementovateľné vo veľmi skorých fázach pandémie ochorenia COVID-19. Západný svet však pomerne dlhú dobu váhal so všeobecným odporúčaním používať rúška. Až v júni 2020 vydala WHO odporúčanie používať na verejnosti rúška (aj textilné) a vo vysoko rizikovom prostredí, resp. pre infikované osoby, používať medicinálne chirurgické rúška alebo respirátory. Viaceré vlády vrátane USA a Veľkej Británie sa zdráhali niekoľko mesiacov (do apríla, resp. júna 2020) vydať patričné nariadenia, resp. limitovali povinnosť nosiť rúška na špecifické prostredie, napr. v hromadných dopravných prostriedkoch. Príčiny tohto váhania boli v tom čase dvojaké:

  • Nedostatok profesionálnych certifikovaných zdravotníckych chirurgických rúšok/respirátorov v dôsledku nárazového obrovského dopytu prakticky na celom svete, pritom ich limitovaná celosvetová produkcia bola sústredená najmä do Číny, Taiwanu a Vietnamu.
  • Nedostatok dostatočne kvalitných medicínskych dôkazov, ktoré by jasne potvrdili, že takéto opatrenie vedie k dramatickému poklesu šírenia infekcie vírusom SARS-CoV2, k poklesu počtu infikovaných osôb a tým aj k poklesu úmrtí (1)

Skúsenosti získané v priebehu aktuálnej pandémie však posilnili dôkazy o významnej – až 85-percentnej ochrane, ktorú poskytujú profesionálne zdravotnícke respirátory (najmä typu N95) v znížení rizika vírusového prenosu (zo 17% na 3% )(2).

Modelová štúdia vedcov z univerzity v Cambridge ukázala, že už keď tri zo štyroch osôb v populácii nosia rúška, aj keď sú zdraví, je možné očakávať pokl

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.