26.11.2020, 14:57

Zdravotníctvo siaha na hranicu šesť miliárd eur

Rozpočet na budúci rok nepočíta s rekonštrukciou nemocnice v Banskej Bystrici

Zdravotníctvo siaha na hranicu šesť miliárd eur

Príjmy v zdravotníctve dosiahnu v budúcom roku 5,9 miliardy eur. Oproti očakávaným tohtoročným číslam má do rezortu prísť o 205 miliónov eur viac. Počíta s tým návrh zákona o štátnom rozpočte, o ktorom začnú poslanci rokovať na najbližšej schôdzi parlamentu. Minister Marek Krajčí (OĽaNO) hovorí, že zdravotníctvo je jeden z troch rezortov, ktorý má zvýšený rozpočet oproti vlaňajšku

„Platba za poistencov štátu sa zvyšuje takmer o 300 miliónov oproti sume, ktorá bola tento rok,“ povedal.

Ocenil to aj Najvyšší kontrolný úrad, keď konštatoval, že za poistencov štátu je naplánovaná zatiaľ najvyššia suma od roku 2011. „Podpísala sa pod to predovšetkým zmena systému financovania týchto platieb. Výdavky sa namiesto fixného percenta po novom rozpočtujú podľa reálnych potrieb rezortu zdravotníctva. Je dôležité, že práve v čase krízy, keď sa vplyvom rastúcej nezamestnanosti očakáva zo strany ekonomicky aktívnych osôb výpadok príjmov, ich štát vyrovnáva prostredníctvom tejto platby,“ uvádza NKÚ v stanovisku k štátnemu rozpočtu.

Odvody

Otázne sú odvody od ekonomicky aktívnych osôb (EAO), ktorých výber ovplyvnila pandémia COVID-19. V tomto roku sa počítalo s odvodmi EAO na zdravotné poistenie vo výške takmer 4,2 miliardy eur, no rezort financií už skorigoval tento odhad na sumu nižšiu o 146 miliónov. Napriek otáznemu dosahu pandémie na ekonomický rast a zamestnanosť v budúcom roku ministerstvo financií opäť na rok 2021 počíta s príjmami z odvodov EAO vo výške 4,2 miliardy eur.

Podľa predsedníčky výboru NR SR pre zdravotníctvo Janky Bittó Cigánikovej (SaS) je to optimistická predpoveď. Pripomenula, že podľa Inštitútu finančnej politiky dôjde na budúci rok k poklesu zamestnanosti a stagnácii miezd, čo bude mať dosah na objem odvodov. „N

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.