20.11.2020, 08:48

Komplexný systém starostlivosti o pacientov s poškodením miechy chýba

Podľa ministerstva je zdravotná starostlivosť po úraze či poraneniach chrbtice a miechy zabezpečená. Profesor Myrón Malý považuje toto tvrdenie za neznalosť situácie.

Komplexný systém starostlivosti o pacientov s poškodením miechy chýba
Zdroj: HN

Odborné usmernenie Ministerstva zdravotníctva SR z roku 2006 o poskytovaní zdravotnej starostlivosti v spondylochirurgii, vydané za čias ministra Rudolfa Zajaca, počíta so zaradením spinálnych jednotiek do systému starostlivosti o pacientov s poškodením miechy. Za 14 rokov sa na Slovensku nepodarilo otvoriť ani jedno spinálne centrum.

Odborná skupina zložená zo zástupcov Národného rehabilitačného centra (NRC) v Kováčovej, hlavných odborníkov MZ SR a prezidentov odborných spoločností neurochirurgickej, ortopedickej a traumatologickej, spoločnosti pre fyziatriu, balneológiu a liečebnú rehabilitáciu, pre spondylochirurgiu prezentovali potrebu spinálnej jednotky pred tromi rokmi exministrovi T. Druckerovi. Prezident Slovenskej spondylochirurgickej spoločnosti predložil pred dvomi rokmi ministerstvu návrh pilotného projektu Spinálnej jednotky pri FNsP Nové Zámky, no ten bol vlani zastavený

Rozdiel

Ministerstvo zdravotníctva (MZ SR) tvrdí, že zdravotná starostlivosť po úraze či poraneniach chrbtice a miechy je zabezpečená na špecializovaných pracoviskách neurochirurgie a na spondylochirurgických pracoviskách a následne v NRC Kováčová. Podľa vyjadrenia MZ SR si projekt spinálneho centra žiada ďalšiu odbornú diskusiu. „Odborná diskusia prebieha 30 rokov a posledných 20 rokov veľmi intenzívne,“ reagoval prof. MUDr.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.