30.10.2020, 11:12

Ambulantní lekári považujú navrhovanú výšku pokút za likvidačnú

Horná hranica pre peňažnú sankciu je dnes 9 958 eur, podľa návrhu ministerstva sa má zvýšiť na desaťnásobok.

Ambulantní lekári považujú navrhovanú výšku pokút za likvidačnú
Zdroj: HN

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) uložil v minulom roku poskytovateľom zdravotnej starostlivosti za porušenie zákonných ustanovení spolu 113 finančných sankcií v celkovej výške 122 900 eur. Najvyššia uložená pokuta predstavovala čiastku 8 000 eur. Už na budúci rok to môžu byť oveľa vyššie sumy. Maximálna hranica jednej sankcie sa má posunúť až na 100 000 eur.

Ministerstvo zdravotníctva pripravilo novelu zákona, ktorá významne mení výkon dohľadu a zvyšuje sankcie poskytovateľom. Návrh už schválila vláda a v súčasnosti je na programe aktuálnej schôdze parlamentu. Ak ho poslanci schvália, mal by platiť od januára budúceho roka.

ÚDZS dohliada na správne poskytnutie zdravotnej starostlivosti. „Zdravotná starostlivosť je poskytnutá správne, ak sa vykonajú všetky zdravotné výkony na správne určenie choroby so zabezpečením včasnej a účinnej liečby s cieľom uzdravenia osoby alebo zlepšenia stavu osoby pri zohľadnení súčasných poznatkov lekárskej vedy a v súlade so štandardnými postupmi na výkon prevencie, so štandardnými diagnostickými postupmi a štandardnými terapeutickými postupmi pri zohľadnení individuálneho stavu pacient

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.