17.03.2016, 00:00

Hodnota za peniaze v slovenskej verejnej politike

V aktuálnej štúdii Najlepší zo všetkých svetov sa Ing. Mgr. Martin Filko, PhD., Ing. Štefan Kišš a Mgr. Ľudovít Ódor z Inštitútu finančnej politiky MF SR a Rady pre rozpočtovú zodpovednosť venujú téme Hodnota za peniaze v slovenskej verejnej politike.

Hodnota za peniaze v slovenskej verejnej politike

„Zverejnením tesne po voľbách chceme inšpirovať budúcich ministrov, ktorí majú záujem posunúť Slovensko bližšie k najvyspelejším krajinám,“ konštatujú autori. Ako tiež zdôraznili, „robiť dobré rozhodnutia vo verejnom záujme znamená dospieť s danými prostriedkami a v rámci existujúcich obmedzení k najlepšej z možností, ktoré máme realisticky k dispozícii. Nielen splniť minimálne, často deravé, zákonné požiadavky“.

Autori sa nevyhli ani problémom zdravotníctva, pripomínajúc napríklad PPP projekt novej Univerzitnej nemocnice Bratislava. Okrem iného si položili aj otázku – „ak chceme zlepšiť zdravie obyvateľov, máme postaviť novú nemocnicu, opraviť starú alebo podporiť viac menších poskytovateľov?“

V tejto súvislosti upozornili na možný konflikt záujmov. Podľa autorov štúdie by tím, zodpovedný za prípravu a realizáciu projektu, nemal byť výlučne zodpovedný za predbežné hodnotenie a rozhodne by nemal projekt vyhodnocovať následne.

„Má prirodzenú tendenciu nevidieť negatíva a podceňovať riziká. Aj od neh

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.