26.11.2021, 07:00

COVID-19: Úmrtnosť diabetikov na Slovensku predbehla Čínu a blíži sa k Taliansku

Pacienti s diagnózou diabetes mellitus častejšie vyžadovali liečbu umelou pľúcnou ventiláciou, častejšie u nich nastal rozvoj sepsy a multiorgánové zlyhanie.

COVID-19: Úmrtnosť diabetikov na Slovensku predbehla Čínu a blíži sa k Taliansku
Zdroj: Shutterstock

Podiel úmrtí pacientov s diabetes mellitus počas pandémie Covid-19 významne vzrástol. Konštatoval to doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., prezident Slovenskej diabetologickej asociácie a primár diabetológie Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni, na základe slovenských dát z obdobia pred pandémiou a počas jedného roka pandémie.  

Cieľom štúdie Vývoj úmrtí pacientov s diabetes mellitus (DM) počas pandémie Covid-19 na Slovensku bolo porovnať, či v období pandémie došlo k zmene podielu úmrtí pacientov s DM. Zdrojom údajov bol poistný kmeň poistencov Dôvera. „Výhodu týchto záznamov je to, že sú pravidelne veľmi dôsledne vyhodnocované na mesačnej báze a umožňujú robiť viaceré analýzy. Štúdia zachytávala obdobie marec 2020 až marec 2021, porovnávali sme s obdobím marec 2019 - marec 2020,“ objasnil doc. Martinka.

Slovenské dáta by podľa jeho slov mohli pomôcť diabetikom, ktorí sa doposiaľ ešte nezaočkovali, aby prehodnotili svoje rozhodnutie.

„Diabetes je ochorenie, ktoré výrazne zvyšuje riziko ťažkého priebehu covidu, Pacienti s DM boli na toto ochorenie častejšie hospitalizovaní, častejšie sa u nich rozvinula bronchopneumónia, častejšie vyžadovali liečbu umelou  pľúcnou ventiláciou, častejšie u nich nastal rozvoj sepsy a multiorgánového zlyhania a vyššia miera mortality,“ konštatoval doc. Martinka.

Porovnanie

Podiel pacientov s DM medzi zomretými v Číne predstavoval 26,9%, v Taliansku až 33,1%. Slovenské dáta ukazujú, že pred pandémiou bol podiel úmrtí v skupine diabetikov 6-krát vyšší než v skupine nediabetikov. „Diabetici sa na celkovom počte poistencov podieľali iba 5,4%, na úmrtiach sa podieľali

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.