03.12.2021, 09:00

Slovensko má nelichotivé postavenie v miere liečiteľnej úmrtnosti

Efektivita preventívnych programov nádorových ochorení je dlhodobo ohrozovaná najmä nízkou akceptáciou v dospelej populácii.

Slovensko má nelichotivé postavenie v miere liečiteľnej úmrtnosti
Zdroj: Dreamstime

Investovanie do programov prevencie a podpory zdravia šetrí budúce výdavky na zdravotnú starostlivosť a prináša najúčinnejšiu možnosť riešenia odvrátiteľných úmrtí.

Preventívnymi opatreniami sa snažíme znížiť výskyt alebo významne zvýšiť odhaľovanie ochorení v skorom štádiu a následne efektívnou liečbou je možné zachrániť tisíce zbytočných úmrtí.

Odvrátiteľné úmrtia sa delia na dve kategórie: preventabilné úmrtia a liečiteľné úmrtia. Okrem veľmi aktuálnych investícií do prevencie prenosných ochorení počas pandémie COVID-19 dôležité sú investície do prevencie neprenosných ochorení, ako sú ochorenia kardiovaskulárneho systému, nádorové ochorenia, chronické choroby dýchacích ciest a diabetes mellitus.

Medzinárodné porovnanie

Tieto ochorenia sú dlhodobo hlavnými príčinami zdravotného postihnutia a predčasného úmrtia, čo má za následok značné sociálne a ekonomické n

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.