04.11.2021, 14:20

Aký význam majú centrálne nákupy liekov?

Výsledkom cenovej súťaže sú úspory, pretože súťaž vyhráva ten, kto poskytne najvýhodnejšiu cenu z pohľadu poisťovní.

Aký význam majú centrálne nákupy liekov?
Zdroj: Anna Shvets Pexels

Zdravotné poisťovne realizujú centrálny nákup liekov so zámerom dosiahnuť úsporu nákladov na lieky a nakúpiť lieky čo najvýhodnejšie. Cieľom je aj zabezpečenie liečby pre viac pacientov. Centrálnym nákupom liekov zdravotnými poisťovňami sa venovala diskusia Talkie o zdraví.

Mechanizmus

„Budeme sa rozprávať o nákupe liekov, ktoré nakupuje prostredníctvom verejného obstarávania zdravotná poisťovňa a budeme sa rozprávať o nákupe predovšetkým liekov na biologickom základe,“ predstavil na úvod Peter Goliaš, vtedajší riaditeľ inštitútu INEKO (Peter Goliaš skončil k 31. 10. 2021 vo funkcii riaditeľa inštitútu. Jeho nástupcom sa stal Dušan Zachar, pozn. red.).

Podľa jeho slov, ide o tendre, súťaže, ktoré sú vypísané na účinnú látku. Nejde o súťaž vypísanú na konkrétnu značku lieku, ale o súťaž na konkrétnu účinnú latku, molekulu, v rámci ktorej existuje niekoľko výrobcov liekov, ktorí sa môžu prihlásiť do súťaže a môžu súťažiť o to, kto ponúkne výhodnejšiu cenu pre zdravotnú poisťovňu.

Výsledkom cenovej súťaže sú úspory, pretože podľa Goliaša vyhráva väčšinou súťaž ten, kto poskytne najvýhodnejšiu cenu z pohľadu zdravotných poisťovní. Zdravotná poisťovňa následne zazmluvňuje víťaza tendra a na základe zmlúv potom zdravotná poisťovňa odkupuje od výrobcu alebo od dodávateľa daného lieku podľa dohodnutých podmienok lieky. Tieto lieky prepláca podľa toho, ako sú spotrebované v jednotlivých nemocniciach.

„Pointa je v tom, že sa nekupujú lieky na úrovni jednotlivých nemocníc, ale nakupuje ich zdravotná poisťovňa ako celok. A a

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.