21.10.2021, 12:00

Slovenské zdravotníctvo 2021: Len samotná reforma primárnej sféry nestačí

Konferencia Slovenské zdravotníctvo 2021 priniesla aj diskusiu odborníkov na tému Reforma ambulantného systému a úloha lekárnikov v tomto procese.

Slovenské zdravotníctvo 2021: Len samotná reforma primárnej sféry nestačí
Zdroj: Karolina Grabowska Pexels

Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková predstavila reformu všeobecnej ambulantnej starostlivosti, ktorá je rozdelená do troch krokov.

Prvým krokom bolo zmapovanie pokrytia poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti v odbore všeobecné lekárstvo. Na základe týchto údajov sa zostaví sieť poskytovateľov pre jednotlivé okresy, a to na základe geografickej dostupnosti, demografických údajov a kapacitnej priepustnosti.

„V druhej časti sa budeme venovať kompetenciám všeobecných lekárov a úhradovým mechanizmom. Chceme nové kompetencie, aby sme mohli robiť niečo navyše, a s tým ide ruka v ruke vzdelávanie. V tretej fáze sa bude riešiť elektronizácia, odbremenenie lekárov od administratívy, kompetencie sestier. Zdravotníckeho personálu bude menej, čoraz častejšie musíme delegovať výkony na zdravotnícky personál, s tým súvisí edukácia,“ objasnila doktorka Šimková.

Finančný príspevok z plánu obnovy vo výške viac ako 60-tisíc eur vníma ako jeden z nástrojov podpory mladých lekárov, aby si otvorili ambulanciu v nedostatkových okresoch.

Analytik Martin Smatana, bývalý riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky na ministerstve zdravotníctva, považuje bonifikáciu poskytovania zdravotnej starostlivosti za overený mechanizmus. „Takýto systém funguje aj v Čechách, bonifikujú sa menej atraktívne regióny, nielen v primárnej starostlivosti, ale aj v ústavnej zdravotnej starostlivosti,“ podotkol.

Na margo slovenskej reformy primárnej sféry zdôraznil, že rieši mnoho problémových oblastí na stane ponuky ako je optimalizácia siete či presu

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.