StoryEditor

Páni doktori, dovoľte nám vzdelávať sa po vašom boku

06.09.2017, 13:25
Kompetentným sa nedá uprieť snaha vychovať ďalšiu generáciu schopných lekárov

Medik to vo svojom mladom veku nemá ľahké. V priebehu šiestich rokov pregraduálneho štúdia musí do svojej hlavy vstrebať obrovské množstvo informácií, aby po tom, ako školu opustil, zistil, že síce vie zo všetkého niečo, ale v skutočnosti neovláda nič na aspoň priemernej úrovni. To, akým smerom sa jeho kroky budú ďalej uberať a koľko sa toho následne naučí, závisí od mnohých faktorov.

Jedným z najdôležitejších je jeho zanietenie pre konkrétny medicínsky odbor, v ktorom si dokáže predstaviť svoju budúcu profesionálnu kariéru. Keď som v roku 2013 ako čerstvý absolvent gymnázia zvieral v ruke index a s hrdosťou na tvári zasadol po prvýkrát do lavíc posluchárne svojej alma mater, mal som zmiešané pocity, no prevládala vo mne túžba spoznať detaily ľudského tela a medicíny ako takej do maximálnej možnej miery.

Sťažnosti zdravotníckych pracovníkov na nízke platy či neustála kritika na kvalitu domáceho zdravotníctva išli spočiatku mimo mňa. So spolužiakmi sme mali svoj svet plný latinskej terminológie, kvánt odborného textu a predovšetkým anatómie. Na hodnotenie vecí okolo seba som v tom období nemal ani čas, ani dostatok skúseností.

Nedá sa uprieť snaha, ale...

Dnes je rok 2017. Úspešne som ukončil štvrtý ročník a s radostnými vyhliadkami očakávam ten nasledujúci. Veľa sa toho zmenilo – spoznal som množstvo nových ľudí, získal odborné znalosti a najmä si stihol urobiť vlastný názor na aktuálnu situáciu v zdravotníctve, ktorá sa v rámci Slovenska a Česka prakticky nelíši. Napriek tomu, že máme málo lekárov a tí, ktorí u nás ostali pracovať, majú...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/nazory, menuAlias = nazory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
19. apríl 2024 12:10